← Powrót na stronę główną
Baza wiedzyArkuszeDziałyTematyPoleceniaPoradniki

Tematy na maturze z biologii: co i jak często wraca w arkuszach CKE

Strona główna › Baza wiedzy › Tematy

Każdy podpunkt w bazie ma przypisany temat szczegółowy. Poniżej stoją tematy, które mają w bazie co najmniej 12 podpunktów i wróciły w co najmniej czterech arkuszach, razem z liczbą podpunktów, punktów i arkuszy. W każdym dziale tematy stoją od tego, który daje najwięcej punktów, więc od góry opłaca się powtarzać.

Fizjologia człowieka

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Układ krwionośny54592369%
Układ dokrewny48592175%
Układ pokarmowy48531977%
Odporność47532157%
Układ nerwowy36402147%
Wydalanie i osmoregulacja32391462%
Układ oddechowy25291156%
Układ ruchu24241167%
Homeostaza21231671%
Narządy zmysłów1517973%

Botanika

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Metodyka badań64722984%
Rozmnażanie roślin45542376%
Gospodarka wodna roślin20241360%
Fizjologia roślin22221177%
Rośliny okrytonasienne15201153%
Kiełkowanie nasion1215783%

Genetyka

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Ekspresja informacji genetycznej47562179%
Dziedziczenie37491286%
Mutacje37401868%
Krzyżówki dwugenowe17351188%
Genetyka mendlowska1926979%

Metabolizm

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Fotosynteza47591957%
Oddychanie komórkowe38471863%
Enzymy29391690%

Cytologia

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Budowa komórki35422169%
Podziały komórkowe30391767%
Organella komórki20221575%
Osmoza i plazmoliza1621769%
Protisty14161086%

Ekologia

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Zależności międzygatunkowe60663380%
Ochrona przyrody42532471%

Chemizm życia

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Białka56572962%
Węglowodany1212658%

Ewolucja

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Dobór naturalny28311757%
Genetyka populacji21221790%

Mikrobiologia

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Bakterie24271579%
Wirusy15201067%

Biotechnologia

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Inżynieria genetyczna28311982%

Zoologia

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Owady1214858%
Ssaki1214892%

Fizjologia zwierząt

TematPodpunktyPunktyArkuszeOtwarte
Wymiana gazowa18211078%

Każdy z tych tematów ćwiczysz w Trenerze na prawdziwych zadaniach z arkuszy CKE, a odpowiedzi otwarte sprawdzamy według oficjalnych zasad oceniania.

Bioverse prowadzi do matury krok po kroku: plan na każdy dzień, lekcje z biologiem, zadania CKE z oceną według klucza i kontakt z autorką kursu. Powstał z korepetycji i przejmuje ich rolę.

Zobacz, jak działa Bioverse

Czytaj dalej

  • Chemizm życia
  • Mikrobiologia
  • Fizjologia zwierząt
  • Biotechnologia
  • Tkanki roślinne
  • Systematyka
Na tej stronie
  1. Fizjologia człowieka
  2. Botanika
  3. Genetyka
  4. Metabolizm
  5. Cytologia
  6. Ekologia
  7. Chemizm życia
  8. Ewolucja
  9. Mikrobiologia
  10. Biotechnologia
  11. Zoologia
  12. Fizjologia zwierząt
  13. Czytaj dalej
Neurivo sp. z o.o.ul. Warszawska 40/2A, 40-008 KatowiceNIP 9542913894REGON 545533929KRS 0001261273kontakt@bioverse.pl+48 880 380 939
RegulaminPolityka prywatnościPolityka cookiesUstawienia cookiesBaza wiedzyKontaktAplikacja na telefon
© 2026 Bioverse. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bioverse jest marką należącą do Neurivo sp. z o.o.
InstagramFacebookTikTokYouTube
Używamy cookies niezbędnych do działania strony oraz, za Twoją zgodą, Google Analytics. Polityka cookies