← Powrót na stronę główną
Baza wiedzyArkuszeDziałyTematyPoleceniaPoradniki

Matura z biologii, czerwiec 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2023)

Strona główna › Baza wiedzy › Arkusze CKE › 2023 czerwiec · CKE (F-2023)

Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym z dnia 6 czerwca 2023 (formuła 2023) ma 19 zadań w 45 podpunktach, za które można zdobyć łącznie 60 punktów. Zadania otwarte to 27 podpunktów (32 punkty, czyli 53% punktów), zamknięte 18 podpunktów (28 punktów). Najwięcej punktów dają działy: Genetyka (14 punktów), Fizjologia człowieka (12 punktów), Cytologia (9 punktów).

Zadanie po zadaniu

Bez treści zadań (prawa autorskie CKE): dział, typ, rodzaj polecenia i punkty, tak jak liczy je Trener Bioverse.

ZadanieDziałTypPoleceniePunkty
1.1Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (prawda/fałsz)·2
1.2Cytologia: Organella komórkiotwartewykaż/udowodnij1
2Tkanki roślinnezamknięte (luki)·1
3.1Cytologia: Osmoza i plazmolizaotwarteopisz1
3.2Cytologia: Osmoza i plazmolizaotwarteopisz, wyjaśnij2
3.3Cytologia: Osmoza i plazmolizaotwartepodaj/określ1
4.1Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejzamknięte (prawda/fałsz)·2
4.2Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejotwartepodaj/określ1
5.1Tkanki roślinneotwartepodaj/określ1
5.2Cytologia: Podziały komórkowezamknięte (luki)·2
6.1Mikrobiologia: Wirusyotwartewykaż/udowodnij1
6.2Mikrobiologia: Bakteriezamknięte (luki)podaj/określ1
6.3Mikrobiologia: Bakterieotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
7.1Mikrobiologia: Bakterie gleboweotwartesformułuj hipotezę/problem/wniosek1
7.2Mikrobiologia: Bakterie gleboweotwartewykaż/udowodnij1
7.3Mikrobiologia: Odżywianie bakteriizamknięte (luki)·2
7.4Ekologia: Zależności międzygatunkoweotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
8.1Zoologia: Metodyka badańotwartewymień2
8.2Fizjologia zwierząt: Homeostazazamknięte (prawda/fałsz)·1
8.3Metabolizm: Oddychanie komórkoweotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
9.1Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
9.2Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyzamknięte (wybór)·1
9.3Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwartewykaż/udowodnij1
9.4Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwartepodaj/określ1
10.1Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjazamknięte (prawda/fałsz)·2
10.2Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjaotwartepodaj/określ1
10.3Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjazamknięte (luki)·1
10.4Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjaotwartepodaj/określ2
11.1Fizjologia zwierząt: Układ nerwowyotwartewykaż/udowodnij1
11.2Zoologia: Ssakiotwartepodaj/określ1
12Genetyka: Dziedziczenie pozajądroweotwartepodaj/określ1
13.1Fizjologia człowieka: Grupy krwizamknięte (luki)podaj/określ1
13.2Fizjologia człowieka: Grupy krwiotwartewyjaśnij1
13.3Genetyka: Genetyka grup krwiotwartepodaj/określ, narysuj/skonstruuj3
14.1Genetyka: Krzyżówki dwugenoweotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
14.2Genetyka: Krzyżówki dwugenowezamknięte (prawda/fałsz)·2
15.1Biotechnologia: Elektroforeza DNAzamknięte (wybór)·1
15.2Genetyka: Mutacje genowezamknięte (luki)·2
15.3Genetyka: Diagnostyka prenatalnazamknięte (prawda/fałsz)·2
16Cytologia: Podziały komórkowezamknięte (prawda/fałsz)·2
17.1Ekologia: Ochrona przyrodyotwartewykaż/udowodnij1
17.2Ekologia: Ochrona przyrodyzamknięte (wybór)·1
18Ewolucja: Specjacjazamknięte (prawda/fałsz)·2
19.1Ekologia: Zależności międzygatunkoweotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
19.2Ekologia: Zależności pokarmoweotwartewyjaśnij1

Punkty według działów

DziałPodpunktyPunktyUdział
Genetyka81423%
Fizjologia człowieka101220%
Cytologia6915%
Mikrobiologia6712%
Ekologia558%
Metabolizm235%
Zoologia235%
Tkanki roślinne223%
Fizjologia zwierząt223%
Ewolucja123%
Biotechnologia112%

Jakie polecenia padają w tym arkuszu

Liczba podpunktów z danym rodzajem polecenia (jeden podpunkt może mieć kilka): podaj/określ (11), wykaż/udowodnij (6), rozstrzygnij i uzasadnij (6), wyjaśnij (3), opisz (2), sformułuj hipotezę/problem/wniosek (1), wymień (1), narysuj/skonstruuj (1).

Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza

Do każdego arkusza CKE publikuje zasady oceniania: stoi w nich, co musi znaleźć się w odpowiedzi i czego egzaminator nie uzna. W tym arkuszu 3 podpunkty otwartych z 27 (11 %) ma w kluczu blok „Uwaga", czyli dopowiedzenie do samej odpowiedzi modelowej.

Modelowa odpowiedź w tym kluczu ma w medianie 19 słów (najkrótsza 1 słowo, najdłuższa 53 słowa). Tyle wystarcza na punkt, dłuższy wywód nic nie dodaje, a bywa, że szkodzi.

Klucz wymienia wprost 1 zdanie zaczynających się od „Nie uznaje się…", czyli odpowiedzi, za które punktu nie ma. Jak zbudowane są takie reguły w całej bazie, opisuje strona sprawdzanie zadań z biologii.

Podpunktów wartych 2 punkty albo więcej jest w tym arkuszu 14; w 14 z nich klucz przewiduje próg cząstkowy, czyli 1 punkt za część odpowiedzi.

Czym różni się od arkusza w drugiej formule

Ten sam termin ma dwa arkusze: formuła 2023 i Matura z biologii, czerwiec 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2015). Część zadań jest wspólna, ale polecenia, pojedyncze zadania i ryciny różnią się między formułami, dlatego każdą kodujemy z jej własnego PDF-a. Poniżej różnice policzone z bazy zadań.

MiaraF-2023F-2015
Zadania1920
Podpunkty4545
Punkty6060
Podpunkty otwarte2730
Punkty z zadań otwartych53%60%
Działy1111

Działy, w których punkty rozłożyły się inaczej: Biotechnologia (1 wobec 0), Botanika (0 wobec 4), Cytologia (9 wobec 10), Fizjologia zwierząt (2 wobec 1), Metabolizm (3 wobec 2), Mikrobiologia (7 wobec 6), Tkanki roślinne (2 wobec 3), Zoologia (3 wobec 1).

Rodzaje poleceń: tylko w tym arkuszu padają polecenia: sformułuj hipotezę/problem/wniosek; tylko w drugiej formule: uzasadnij.

Numeracja podpunktów różni się: tylko w tym arkuszu 2, 5.1, 5.2, 6.3, 7.3, 7.4, 8.3, 9.4, 12, 13.1, 13.2, 13.3, 15.3, 18, 19.1, 19.2; tylko w drugiej formule 2.1, 2.2, 5, 11.3, 11.4, 12.1, 12.2, 13, 14.3, 17.3, 17.4, 18.1, 18.2, 19, 20.1, 20.2.

Podpunkty o tym samym numerze, które w obu formułach są opisane inaczej (dział, typ albo punkty): 6.1, 6.2, 7.1, 7.2, 8.1, 8.2, 9.1, 9.2, 9.3, 10.1, 10.2, 10.3, 10.4, 11.1, 11.2, 14.1, 14.2, 15.1, 15.2, 16, 17.1, 17.2.

Wszystkie zadania z tego arkusza rozwiążesz w Trenerze Bioverse: odpowiedzi otwarte sprawdza ocena według zasad CKE, a postęp liczy się zadanie po zadaniu. Pełna lista arkuszy: arkusze CKE z biologii rozszerzonej.

Bioverse prowadzi do matury krok po kroku: plan na każdy dzień, lekcje z biologiem, zadania CKE z oceną według klucza i kontakt z autorką kursu. Powstał z korepetycji i przejmuje ich rolę.

Zobacz, jak działa Bioverse
← 2023 czerwiec · CKE (F-2015)2024 maj · CKE (F-2015) →
Na tej stronie
  1. Zadanie po zadaniu
  2. Punkty według działów
  3. Jakie polecenia padają w tym arkuszu
  4. Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza
  5. Czym różni się od arkusza w drugiej formule
Neurivo sp. z o.o.ul. Warszawska 40/2A, 40-008 KatowiceNIP 9542913894REGON 545533929KRS 0001261273kontakt@bioverse.pl+48 880 380 939
RegulaminPolityka prywatnościPolityka cookiesUstawienia cookiesBaza wiedzyKontaktAplikacja na telefon
© 2026 Bioverse. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bioverse jest marką należącą do Neurivo sp. z o.o.
InstagramFacebookTikTokYouTube
Używamy cookies niezbędnych do działania strony oraz, za Twoją zgodą, Google Analytics. Polityka cookies