← Powrót na stronę główną
Baza wiedzyArkuszeDziałyTematyPoleceniaPoradniki

Matura z biologii, czerwiec 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2015)

Strona główna › Baza wiedzy › Arkusze CKE › 2023 czerwiec · CKE (F-2015)

Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym z dnia 6 czerwca 2023 (formuła 2015) ma 20 zadań w 45 podpunktach, za które można zdobyć łącznie 60 punktów. Zadania otwarte to 30 podpunktów (36 punktów, czyli 60% punktów), zamknięte 15 podpunktów (24 punkty). Najwięcej punktów dają działy: Genetyka (14 punktów), Fizjologia człowieka (12 punktów), Cytologia (10 punktów).

Zadanie po zadaniu

Bez treści zadań (prawa autorskie CKE): dział, typ, rodzaj polecenia i punkty, tak jak liczy je Trener Bioverse.

ZadanieDziałTypPoleceniePunkty
1.1Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (prawda/fałsz)·2
1.2Cytologia: Organella komórkiotwartewykaż/udowodnij1
2.1Tkanki roślinneotwartenarysuj/skonstruuj1
2.2Tkanki roślinneotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
3.1Cytologia: Osmoza i plazmolizaotwarteopisz1
3.2Cytologia: Osmoza i plazmolizaotwarteopisz, wyjaśnij2
3.3Cytologia: Osmoza i plazmolizaotwartepodaj/określ1
4.1Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejzamknięte (prawda/fałsz)·2
4.2Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejotwartepodaj/określ1
5Cytologia: Podziały komórkowezamknięte (prawda/fałsz)·2
6.1Tkanki roślinneotwartepodaj/określ1
6.2Cytologia: Podziały komórkowezamknięte (luki)·2
7.1Mikrobiologia: Wirusyzamknięte (luki)·2
7.2Mikrobiologia: Wirusyzamknięte (prawda/fałsz)·1
8.1Mikrobiologia: Genetyka bakteriizamknięte (prawda/fałsz)·2
8.2Mikrobiologia: Genetyka bakteriiotwartewyjaśnij1
9.1Botanika: Rośliny okrytonasienneotwartepodaj/określ2
9.2Botanika: Rośliny wodneotwartewymień, podaj/określ2
9.3Ekologia: Ekosystemy wodneotwartewyjaśnij1
10.1Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
10.2Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyzamknięte (wybór)·1
10.3Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwartewykaż/udowodnij1
10.4Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwartepodaj/określ1
11.1Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjazamknięte (prawda/fałsz)·2
11.2Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjaotwartepodaj/określ1
11.3Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjazamknięte (luki)·1
11.4Fizjologia człowieka: Wydalanie i osmoregulacjaotwartepodaj/określ2
12.1Fizjologia zwierząt: Układ nerwowyotwartewykaż/udowodnij1
12.2Zoologia: Ssakiotwartepodaj/określ1
13Genetyka: Dziedziczenie pozajądroweotwartepodaj/określ1
14.1Fizjologia człowieka: Grupy krwizamknięte (luki)podaj/określ1
14.2Fizjologia człowieka: Grupy krwiotwartewyjaśnij1
14.3Genetyka: Genetyka grup krwiotwartepodaj/określ, narysuj/skonstruuj3
15.1Genetyka: Krzyżówki dwugenoweotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
15.2Genetyka: Krzyżówki dwugenowezamknięte (prawda/fałsz)·2
16Genetyka: Mutacje chromosomoweotwartewykaż/udowodnij1
17.1Genetyka: Mutacje chromosomoweotwarteuzasadnij1
17.2Cytologia: Podziały komórkowezamknięte (luki)·1
17.3Genetyka: Mutacje chromosomoweotwartepodaj/określ1
17.4Genetyka: Mutacje chromosomoweotwartewykaż/udowodnij1
18.1Ekologia: Ochrona przyrodyotwartewykaż/udowodnij1
18.2Ekologia: Ochrona przyrodyzamknięte (wybór)·1
19Ewolucja: Specjacjazamknięte (prawda/fałsz)·2
20.1Ekologia: Zależności międzygatunkoweotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
20.2Ekologia: Zależności pokarmoweotwartewyjaśnij1

Punkty według działów

DziałPodpunktyPunktyUdział
Genetyka101423%
Fizjologia człowieka101220%
Cytologia71017%
Mikrobiologia4610%
Ekologia558%
Botanika247%
Tkanki roślinne335%
Metabolizm123%
Ewolucja123%
Fizjologia zwierząt112%
Zoologia112%

Jakie polecenia padają w tym arkuszu

Liczba podpunktów z danym rodzajem polecenia (jeden podpunkt może mieć kilka): podaj/określ (13), wykaż/udowodnij (6), wyjaśnij (5), rozstrzygnij i uzasadnij (4), narysuj/skonstruuj (2), opisz (2), wymień (1), uzasadnij (1).

Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza

Do każdego arkusza CKE publikuje zasady oceniania: stoi w nich, co musi znaleźć się w odpowiedzi i czego egzaminator nie uzna. W tym arkuszu 5 podpunktów otwartych z 30 (17 %) ma w kluczu blok „Uwaga", czyli dopowiedzenie do samej odpowiedzi modelowej.

Modelowa odpowiedź w tym kluczu ma w medianie 18 słów (najkrótsza 1 słowo, najdłuższa 53 słowa). Tyle wystarcza na punkt, dłuższy wywód nic nie dodaje, a bywa, że szkodzi.

Klucz wymienia wprost 2 zdania zaczynających się od „Nie uznaje się…", czyli odpowiedzi, za które punktu nie ma. Jak zbudowane są takie reguły w całej bazie, opisuje strona sprawdzanie zadań z biologii.

Podpunktów wartych 2 punkty albo więcej jest w tym arkuszu 14; w 14 z nich klucz przewiduje próg cząstkowy, czyli 1 punkt za część odpowiedzi.

Czym różni się od arkusza w drugiej formule

Ten sam termin ma dwa arkusze: formuła 2015 i Matura z biologii, czerwiec 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2023). Część zadań jest wspólna, ale polecenia, pojedyncze zadania i ryciny różnią się między formułami, dlatego każdą kodujemy z jej własnego PDF-a. Poniżej różnice policzone z bazy zadań.

MiaraF-2015F-2023
Zadania2019
Podpunkty4545
Punkty6060
Podpunkty otwarte3027
Punkty z zadań otwartych60%53%
Działy1111

Działy, w których punkty rozłożyły się inaczej: Biotechnologia (0 wobec 1), Botanika (4 wobec 0), Cytologia (10 wobec 9), Fizjologia zwierząt (1 wobec 2), Metabolizm (2 wobec 3), Mikrobiologia (6 wobec 7), Tkanki roślinne (3 wobec 2), Zoologia (1 wobec 3).

Rodzaje poleceń: tylko w tym arkuszu padają polecenia: uzasadnij; tylko w drugiej formule: sformułuj hipotezę/problem/wniosek.

Numeracja podpunktów różni się: tylko w tym arkuszu 2.1, 2.2, 5, 11.3, 11.4, 12.1, 12.2, 13, 14.3, 17.3, 17.4, 18.1, 18.2, 19, 20.1, 20.2; tylko w drugiej formule 2, 5.1, 5.2, 6.3, 7.3, 7.4, 8.3, 9.4, 12, 13.1, 13.2, 13.3, 15.3, 18, 19.1, 19.2.

Podpunkty o tym samym numerze, które w obu formułach są opisane inaczej (dział, typ albo punkty): 6.1, 6.2, 7.1, 7.2, 8.1, 8.2, 9.1, 9.2, 9.3, 10.1, 10.2, 10.3, 10.4, 11.1, 11.2, 14.1, 14.2, 15.1, 15.2, 16, 17.1, 17.2.

Wszystkie zadania z tego arkusza rozwiążesz w Trenerze Bioverse: odpowiedzi otwarte sprawdza ocena według zasad CKE, a postęp liczy się zadanie po zadaniu. Pełna lista arkuszy: arkusze CKE z biologii rozszerzonej.

Bioverse prowadzi do matury krok po kroku: plan na każdy dzień, lekcje z biologiem, zadania CKE z oceną według klucza i kontakt z autorką kursu. Powstał z korepetycji i przejmuje ich rolę.

Zobacz, jak działa Bioverse
← 2023 maj · CKE (F-2023)2023 czerwiec · CKE (F-2023) →
Na tej stronie
  1. Zadanie po zadaniu
  2. Punkty według działów
  3. Jakie polecenia padają w tym arkuszu
  4. Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza
  5. Czym różni się od arkusza w drugiej formule
Neurivo sp. z o.o.ul. Warszawska 40/2A, 40-008 KatowiceNIP 9542913894REGON 545533929KRS 0001261273kontakt@bioverse.pl+48 880 380 939
RegulaminPolityka prywatnościPolityka cookiesUstawienia cookiesBaza wiedzyKontaktAplikacja na telefon
© 2026 Bioverse. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bioverse jest marką należącą do Neurivo sp. z o.o.
InstagramFacebookTikTokYouTube
Używamy cookies niezbędnych do działania strony oraz, za Twoją zgodą, Google Analytics. Polityka cookies