← Powrót na stronę główną
Baza wiedzyArkuszeDziałyTematyPoleceniaPoradniki

Matura z biologii, maj 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2023)

Strona główna › Baza wiedzy › Arkusze CKE › 2023 maj · CKE (F-2023)

Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym z dnia 11 maja 2023 (formuła 2023) ma 18 zadań w 48 podpunktach, za które można zdobyć łącznie 60 punktów. Zadania otwarte to 29 podpunktów (35 punktów, czyli 58% punktów), zamknięte 19 podpunktów (25 punktów). Najwięcej punktów dają działy: Metabolizm (13 punktów), Fizjologia człowieka (11 punktów), Ekologia (8 punktów).

Zadanie po zadaniu

Bez treści zadań (prawa autorskie CKE): dział, typ, rodzaj polecenia i punkty, tak jak liczy je Trener Bioverse.

ZadanieDziałTypPoleceniePunkty
1.1Metabolizm: Oddychanie komórkowezamknięte (luki)·1
1.2Metabolizm: Oddychanie komórkowezamknięte (wybór)·1
1.3Metabolizm: Oddychanie komórkoweotwartewykaż/udowodnij1
1.4Metabolizm: Oddychanie komórkoweotwartewykaż/udowodnij1
2.1Botanika: Rośliny okrytonasienneotwartepodaj/określ1
2.2Botanika: Rośliny okrytonasiennezamknięte (luki)·1
2.3Botanika: Rośliny okrytonasienneotwartewykaż/udowodnij1
3.1Cytologia: Podziały komórkoweotwartenarysuj/skonstruuj1
3.2Cytologia: Podziały komórkoweotwartewykaż/udowodnij1
4.1Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (prawda/fałsz)·2
4.2Botanika: Metodologia badańotwartepodaj/określ1
4.3Botanika: Metodologia badańotwartepodaj/określ1
5.1Metabolizm: Fotosyntezaotwartepodaj/określ2
5.2Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (podwójny wybór)·1
5.3Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (prawda/fałsz)·2
5.4Metabolizm: Fotosyntezaotwartewykaż/udowodnij2
6.1Botanika: Hormony roślinneotwartesformułuj wniosek/hipotezę/problem1
6.2Botanika: Gospodarka wodna roślinotwarteprzedstaw/opisz1
7.1Zoologia: Wymiana gazowaotwartewyjaśnij2
7.2Zoologia: Wydalanie i osmoregulacjaotwartepodaj/określ1
8.1Zoologia: Systematyka zwierzątzamknięte (podwójny wybór)·1
8.2Ewolucja: Mechanizmy ewolucjizamknięte (wybór)·1
9.1Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyzamknięte (luki)·1
9.2Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwartewyjaśnij1
10.1Chemizm życia: Białka i węglowodanyotwartepodaj/określ1
10.2Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (luki)·1
10.3Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (wybór)·1
11.1Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (prawda/fałsz)·2
11.2Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (luki)·1
11.3Fizjologia człowieka: Układ krwionośnyotwartepodaj/określ1
12.1Fizjologia człowieka: Układ nerwowyzamknięte (prawda/fałsz)·2
12.2Chemizm życia: Białkaotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
12.3Fizjologia człowieka: Układ nerwowyzamknięte·1
13.1Biotechnologia: Inżynieria genetycznaotwartepodaj/określ1
13.2Biotechnologia: Inżynieria genetycznaotwartepodaj/określ1
13.3Biotechnologia: Inżynieria genetycznaotwartewyjaśnij1
14.1Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejotwartepodaj/określ1
14.2Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejotwartepodaj/określ1
14.3Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejotwartepodaj/określ1
14.4Genetyka: Ekspresja informacji genetycznejzamknięte (wybór)·1
15Genetyka: Krzyżówki dwugenoweotwartenarysuj/skonstruuj, podaj/określ3
16.1Ekologia: Zależności międzygatunkowezamknięte (wybór)·1
16.2Ewolucja: Adaptacjeotwartepodaj/określ1
16.3Ewolucja: Dobór naturalnyotwartewyjaśnij1
17.1Ekologia: Ochrona przyrodyzamknięte (prawda/fałsz)·2
17.2Ekologia: Ochrona przyrodyotwartewyjaśnij1
17.3Ekologia: Ochrona przyrodyotwartepodaj/określ2
18Ekologia: Gatunki inwazyjnezamknięte (prawda/fałsz)·2

Punkty według działów

DziałPodpunktyPunktyUdział
Metabolizm91322%
Fizjologia człowieka91118%
Ekologia5813%
Botanika7712%
Genetyka5712%
Zoologia347%
Ewolucja335%
Biotechnologia335%
Cytologia223%
Chemizm życia223%

Jakie polecenia padają w tym arkuszu

Liczba podpunktów z danym rodzajem polecenia (jeden podpunkt może mieć kilka): podaj/określ (15), wykaż/udowodnij (5), wyjaśnij (5), narysuj/skonstruuj (2), sformułuj wniosek/hipotezę/problem (1), przedstaw/opisz (1), rozstrzygnij i uzasadnij (1).

Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza

Do każdego arkusza CKE publikuje zasady oceniania: stoi w nich, co musi znaleźć się w odpowiedzi i czego egzaminator nie uzna. W tym arkuszu 21 podpunktów otwartych z 29 (72 %) ma w kluczu blok „Uwaga", czyli dopowiedzenie do samej odpowiedzi modelowej.

Modelowa odpowiedź w tym kluczu ma w medianie 17 słów (najkrótsza 1 słowo, najdłuższa 63 słowa). Tyle wystarcza na punkt, dłuższy wywód nic nie dodaje, a bywa, że szkodzi.

Klucz wymienia wprost 21 zdań zaczynających się od „Nie uznaje się…", czyli odpowiedzi, za które punktu nie ma. Jak zbudowane są takie reguły w całej bazie, opisuje strona sprawdzanie zadań z biologii.

Podpunktów wartych 2 punkty albo więcej jest w tym arkuszu 11; w 11 z nich klucz przewiduje próg cząstkowy, czyli 1 punkt za część odpowiedzi.

Czym różni się od arkusza w drugiej formule

Ten sam termin ma dwa arkusze: formuła 2023 i Matura z biologii, maj 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2015). Część zadań jest wspólna, ale polecenia, pojedyncze zadania i ryciny różnią się między formułami, dlatego każdą kodujemy z jej własnego PDF-a. Poniżej różnice policzone z bazy zadań.

MiaraF-2023F-2015
Zadania1817
Podpunkty4847
Punkty6060
Podpunkty otwarte2927
Punkty z zadań otwartych58%55%
Działy1012

Działy, w których punkty rozłożyły się inaczej: Biotechnologia (3 wobec 2), Chemizm życia (2 wobec 3), Ekologia (8 wobec 9), Ewolucja (3 wobec 2), Fizjologia człowieka (11 wobec 13), Fizjologia zwierząt (0 wobec 1), Genetyka (7 wobec 2), Metabolizm (13 wobec 11), Mikrobiologia (0 wobec 1), Zoologia (4 wobec 7).

Rodzaje poleceń: tylko w drugiej formule: uzasadnij.

Numeracja podpunktów różni się: tylko w tym arkuszu 10.3, 14.3, 14.4, 15, 17.3, 18; tylko w drugiej formule 13.4, 13.5, 15.1, 15.2, 15.3.

Podpunkty o tym samym numerze, które w obu formułach są opisane inaczej (dział, typ albo punkty): 4.1, 4.2, 4.3, 8.1, 8.2, 10.2, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 16.1, 16.2, 16.3, 17.1, 17.2.

Wszystkie zadania z tego arkusza rozwiążesz w Trenerze Bioverse: odpowiedzi otwarte sprawdza ocena według zasad CKE, a postęp liczy się zadanie po zadaniu. Pełna lista arkuszy: arkusze CKE z biologii rozszerzonej.

Bioverse prowadzi do matury krok po kroku: plan na każdy dzień, lekcje z biologiem, zadania CKE z oceną według klucza i kontakt z autorką kursu. Powstał z korepetycji i przejmuje ich rolę.

Zobacz, jak działa Bioverse
← 2023 maj · CKE (F-2015)2023 czerwiec · CKE (F-2015) →
Na tej stronie
  1. Zadanie po zadaniu
  2. Punkty według działów
  3. Jakie polecenia padają w tym arkuszu
  4. Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza
  5. Czym różni się od arkusza w drugiej formule
Neurivo sp. z o.o.ul. Warszawska 40/2A, 40-008 KatowiceNIP 9542913894REGON 545533929KRS 0001261273kontakt@bioverse.pl+48 880 380 939
RegulaminPolityka prywatnościPolityka cookiesUstawienia cookiesBaza wiedzyKontaktAplikacja na telefon
© 2026 Bioverse. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bioverse jest marką należącą do Neurivo sp. z o.o.
InstagramFacebookTikTokYouTube
Używamy cookies niezbędnych do działania strony oraz, za Twoją zgodą, Google Analytics. Polityka cookies