← Powrót na stronę główną
Baza wiedzyArkuszeDziałyTematyPoleceniaPoradniki

Matura z biologii, maj 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2015)

Strona główna › Baza wiedzy › Arkusze CKE › 2023 maj · CKE (F-2015)

Egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym z dnia 11 maja 2023 (formuła 2015) ma 17 zadań w 47 podpunktach, za które można zdobyć łącznie 60 punktów. Zadania otwarte to 27 podpunktów (33 punkty, czyli 55% punktów), zamknięte 20 podpunktów (27 punktów). Najwięcej punktów dają działy: Fizjologia człowieka (13 punktów), Metabolizm (11 punktów), Ekologia (9 punktów).

Zadanie po zadaniu

Bez treści zadań (prawa autorskie CKE): dział, typ, rodzaj polecenia i punkty, tak jak liczy je Trener Bioverse.

ZadanieDziałTypPoleceniePunkty
1.1Metabolizm: Oddychanie komórkowezamknięte (luki)·1
1.2Metabolizm: Oddychanie komórkowezamknięte (wybór)·1
1.3Metabolizm: Oddychanie komórkoweotwartewykaż/udowodnij1
1.4Metabolizm: Oddychanie komórkoweotwartewykaż/udowodnij1
2.1Botanika: Rośliny okrytonasienneotwartepodaj/określ1
2.2Botanika: Rośliny okrytonasiennezamknięte (luki)·1
2.3Botanika: Rośliny okrytonasienneotwartewykaż/udowodnij1
3.1Cytologia: Podziały komórkoweotwartenarysuj/skonstruuj1
3.2Cytologia: Podziały komórkoweotwartewykaż/udowodnij1
4.1Botanika: Odżywianie mineralne roślinzamknięte (prawda/fałsz)podaj/określ1
4.2Botanika: Odżywianie mineralne roślinotwartesformułuj wniosek/hipotezę/problem1
4.3Chemizm życia: Pierwiastki biogennezamknięte (luki)podaj/określ1
5.1Metabolizm: Fotosyntezaotwartepodaj/określ2
5.2Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (podwójny wybór)·1
5.3Metabolizm: Fotosyntezazamknięte (prawda/fałsz)·2
5.4Metabolizm: Fotosyntezaotwartewykaż/udowodnij2
6.1Botanika: Hormony roślinneotwartesformułuj wniosek/hipotezę/problem1
6.2Botanika: Gospodarka wodna roślinotwarteprzedstaw/opisz1
7.1Zoologia: Wymiana gazowaotwartewyjaśnij2
7.2Zoologia: Wydalanie i osmoregulacjaotwartepodaj/określ1
8.1Zoologia: Parzydełkowceotwartepodaj/określ, uzasadnij2
8.2Zoologia: Parzydełkowcezamknięte (prawda/fałsz)podaj/określ2
9.1Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyzamknięte (luki)·1
9.2Fizjologia człowieka: Układ pokarmowyotwartewyjaśnij1
10.1Chemizm życia: Białka i węglowodanyotwartepodaj/określ1
10.2Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (luki)·2
11.1Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (prawda/fałsz)·2
11.2Fizjologia człowieka: Układ oddechowyzamknięte (luki)·1
11.3Fizjologia człowieka: Układ krwionośnyotwartepodaj/określ1
12.1Fizjologia człowieka: Układ nerwowyzamknięte (prawda/fałsz)·2
12.2Chemizm życia: Białkaotwarterozstrzygnij i uzasadnij1
12.3Fizjologia człowieka: Układ nerwowyzamknięte·1
13.1Genetyka: Genetyka mendlowskaotwartepodaj/określ1
13.2Genetyka: Genetyka mendlowskaotwartewyjaśnij1
13.3Biotechnologia: Inżynieria genetycznazamknięte·1
13.4Biotechnologia: Inżynieria genetycznazamknięte (luki)podaj/określ1
13.5Fizjologia zwierząt: Rozwój zarodkowyotwartewyjaśnij1
14.1Mikrobiologia: Wirusyotwartepodaj/określ1
14.2Fizjologia człowieka: Układ odpornościowyzamknięte (prawda/fałsz)podaj/określ2
15.1Ekologia: Zależności międzygatunkowezamknięte (wybór)·1
15.2Ewolucja: Adaptacjeotwartepodaj/określ1
15.3Ewolucja: Dobór naturalnyotwartewyjaśnij1
16.1Ekologia: Ochrona przyrodyzamknięte (prawda/fałsz)·2
16.2Ekologia: Ochrona przyrodyotwartewyjaśnij1
16.3Ekologia: Ochrona przyrodyotwartepodaj/określ2
17.1Ekologia: Zależności pokarmowezamknięte (luki)·1
17.2Ekologia: Ochrona przyrodyotwartewykaż/udowodnij2

Punkty według działów

DziałPodpunktyPunktyUdział
Fizjologia człowieka91322%
Metabolizm81118%
Ekologia6915%
Botanika7712%
Zoologia4712%
Chemizm życia335%
Cytologia223%
Genetyka223%
Biotechnologia223%
Ewolucja223%
Fizjologia zwierząt112%
Mikrobiologia112%

Jakie polecenia padają w tym arkuszu

Liczba podpunktów z danym rodzajem polecenia (jeden podpunkt może mieć kilka): podaj/określ (15), wykaż/udowodnij (6), wyjaśnij (6), sformułuj wniosek/hipotezę/problem (2), narysuj/skonstruuj (1), przedstaw/opisz (1), uzasadnij (1), rozstrzygnij i uzasadnij (1).

Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza

Do każdego arkusza CKE publikuje zasady oceniania: stoi w nich, co musi znaleźć się w odpowiedzi i czego egzaminator nie uzna. W tym arkuszu 16 podpunktów otwartych z 27 (59 %) ma w kluczu blok „Uwaga", czyli dopowiedzenie do samej odpowiedzi modelowej.

Modelowa odpowiedź w tym kluczu ma w medianie 18 słów (najkrótsza 2 słowa, najdłuższa 64 słowa). Tyle wystarcza na punkt, dłuższy wywód nic nie dodaje, a bywa, że szkodzi.

Klucz wymienia wprost 16 zdań zaczynających się od „Nie uznaje się…", czyli odpowiedzi, za które punktu nie ma. Jak zbudowane są takie reguły w całej bazie, opisuje strona sprawdzanie zadań z biologii.

Podpunktów wartych 2 punkty albo więcej jest w tym arkuszu 13; w 13 z nich klucz przewiduje próg cząstkowy, czyli 1 punkt za część odpowiedzi.

Czym różni się od arkusza w drugiej formule

Ten sam termin ma dwa arkusze: formuła 2015 i Matura z biologii, maj 2023: arkusz CKE poziom rozszerzony (formuła 2023). Część zadań jest wspólna, ale polecenia, pojedyncze zadania i ryciny różnią się między formułami, dlatego każdą kodujemy z jej własnego PDF-a. Poniżej różnice policzone z bazy zadań.

MiaraF-2015F-2023
Zadania1718
Podpunkty4748
Punkty6060
Podpunkty otwarte2729
Punkty z zadań otwartych55%58%
Działy1210

Działy, w których punkty rozłożyły się inaczej: Biotechnologia (2 wobec 3), Chemizm życia (3 wobec 2), Ekologia (9 wobec 8), Ewolucja (2 wobec 3), Fizjologia człowieka (13 wobec 11), Fizjologia zwierząt (1 wobec 0), Genetyka (2 wobec 7), Metabolizm (11 wobec 13), Mikrobiologia (1 wobec 0), Zoologia (7 wobec 4).

Rodzaje poleceń: tylko w tym arkuszu padają polecenia: uzasadnij.

Numeracja podpunktów różni się: tylko w tym arkuszu 13.4, 13.5, 15.1, 15.2, 15.3; tylko w drugiej formule 10.3, 14.3, 14.4, 15, 17.3, 18.

Podpunkty o tym samym numerze, które w obu formułach są opisane inaczej (dział, typ albo punkty): 4.1, 4.2, 4.3, 8.1, 8.2, 10.2, 13.1, 13.2, 13.3, 14.1, 14.2, 16.1, 16.2, 16.3, 17.1, 17.2.

Wszystkie zadania z tego arkusza rozwiążesz w Trenerze Bioverse: odpowiedzi otwarte sprawdza ocena według zasad CKE, a postęp liczy się zadanie po zadaniu. Pełna lista arkuszy: arkusze CKE z biologii rozszerzonej.

Bioverse prowadzi do matury krok po kroku: plan na każdy dzień, lekcje z biologiem, zadania CKE z oceną według klucza i kontakt z autorką kursu. Powstał z korepetycji i przejmuje ich rolę.

Zobacz, jak działa Bioverse
← 2022 grudzień · CKE · Próbna (F-2023)2023 maj · CKE (F-2023) →
Na tej stronie
  1. Zadanie po zadaniu
  2. Punkty według działów
  3. Jakie polecenia padają w tym arkuszu
  4. Czego wymagają zasady oceniania tego arkusza
  5. Czym różni się od arkusza w drugiej formule
Neurivo sp. z o.o.ul. Warszawska 40/2A, 40-008 KatowiceNIP 9542913894REGON 545533929KRS 0001261273kontakt@bioverse.pl+48 880 380 939
RegulaminPolityka prywatnościPolityka cookiesUstawienia cookiesBaza wiedzyKontaktAplikacja na telefon
© 2026 Bioverse. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Bioverse jest marką należącą do Neurivo sp. z o.o.
InstagramFacebookTikTokYouTube
Używamy cookies niezbędnych do działania strony oraz, za Twoją zgodą, Google Analytics. Polityka cookies